Zastupitelé města, kteří v současné době nepatří do českobudějovického koaličního seskupení ANO, ČSSD, KDU-ČSL a ODS, nemají možnost informovat veřejnost o svých stanoviscích a názorech na oficiálních internetových stránkách Statutárního města České Budějovice. Předseda třetího nejpočetnějšího klubu zastupitelstva Ivo Moravec (HOPB) požádal 29. ledna 2016 o zveřejnění zprávy týkající se možnosti zavedení hlasování v radě města po jménech. Text, který najdete pod tímto článkem, nemá konfrontační charakter a informuje o zjištěné praxi v Ostravě, kde takové hlasování již zavedli. Přesto primátor Jiří Svoboda (ANO) zveřejnění zamítl, což zdůvodnil takto: „Webové stránky města jsou určeny ke zveřejňování oficiálních dokumentů, stanovisek, tiskových zpráv magistrátu města a jeho vedení. Za článek děkuji. Beru ho ale spíše jako Váš osobní postoj a doporučuji jeho umístění například na stránkách Vašeho hnutí.“
„S ohledem na toto vyjádření je přinejmenším zarážející, že na oficiálních stránkách Statutárního města České Budějovice se nezřídka objevují i takové aktuality, které nemají nic společné s výčtem toho, co pan primátor uvádí. Jen jako příklad může posloužit informace z 19. ledna o novele energetického zákona, odkazující na stránky obecně prospěšné společnosti dTest, se kterou město České Budějovice nemá nic společného, nebo tisková zpráva České obchodní inspekce z 5. února o možnosti mimosoudně řešit spotřebitelské spory. Za oficiální dokument či stanovisko vedení města nelze rovněž považovat návštěvu paní radní Kozlové na vánoční oslavě, kterou pro seniory zorganizoval Český červený kříž a o níž se na městském webu psalo 17. prosince 2015. V žádném případě nechceme veřejnost ochuzovat o informace, byť nemají nic společného s tím, k čemu je podle pana primátora městský web určen. Ale ten přece není majetkem radniční koalice! A tak se ptáme, proč zde nesmějí mít prostor vyjádření všech zastupitelů, které do nejvyššího orgánu samosprávy města zvolili jeho občané? Veřejnost přece má právo znát názory a stanoviska k dění ve městě i od opozičních zastupitelů, včetně důvodů, proč je zastávají,“ zdůraznil Ivo Moravec.
O tom, že se nejedná o nepatřičný požadavek, svědčí například internetové stránky města Hradec Králové, kde v rubrice „Komentáře zastupitelů“ zveřejňují jejich názory bez ohledu na to, zda patří ke koalici či opozici.
„V minulém volebním období, kdy naše město vedlo hnutí Občané pro Budějovice, nikdy nedošlo k situaci, že by byl odmítnut příspěvek zastupitele. Je třeba přiznat, že zastupitelé v tomto směru nebyli příliš aktivní. Občané pro Budějovice ale jsou a budou aktivní i v opozici. Znovu proto budeme žádat vedení města, aby na internetových stránkách města a jeho profilech na sociálních sítích umožnilo názorovou prezentaci všech zastupitelů,“ dodal Ivo Moravec.
Článek, který primátor Jiří Svoboda (ANO) odmítl zveřejnit na oficiálních internetových stránkách Statutárního města České Budějovice:
Občan má právo vědět, jak radní hlasují
Budějovičtí zastupitelé se již brzy budou zabývat možností zveřejňovat jmenovitě hlasování městských radních. Zatímco údaj, jak kdo hlasoval pro konkrétní materiál projednávaný na zastupitelstvu města, si každý zájemce může na internetových stránkách www.c-budejovice.cz dohledat zpětně až do roku 1999, podobnou službu týkající se hlasování v městské radě doposud radnice nenabízí. Veřejnost sice může na webu najít, v jakém poměru byl jednotlivý bod jednání rady schválen či neschválen, ale už není zřejmé, kdo se za těmito čísly skrývá. S návrhem zveřejňovat hlasování o projednávaných bodech na radě města po jménech přišel před několika měsíci zastupitel Ivo Moravec.
„Hlasování v radě po jménech považuji za jasný vzkaz našim spoluobčanům, že jsme si vědomi osobní odpovědnosti při správě města a že jsme zároveň připraveni se jim ze svého konání zodpovídat,“ uvedl Ivo Moravec.
„Oslovil jsem radnici v Ostravě, která jmenovité hlasování schválila v prosinci 2015. Od zastupujícího vedoucího kanceláře ostravského primátora Michala Bayera jsem se dozvěděl, že hlasování jedenáctičlenné rady zaznamenávají ručně. Praxe je tam tedy taková, že pokud jsou všichni radní pro, jména se nezapisují, a pokud je hlasování rozdílné, přítomná pracovnice organizačního oddělení zapíše konkrétní jména. Díky tomuto zcela jednoduchému způsobu radnici nevznikají žádné dodatečné náklady. Příklad Ostravy jasně prokazuje, že kde je vůle, tam se cesta vždycky najde,“ dodal Ivo Moravec.
O zavedení nové služby, která o další kus rozkryje rozhodování radních, budou zastupitelé podle Iva Moravce znovu jednat na svém zasedání 8. února.