Články

Proč bychom měli komunisty ignorovat? Odpověď Andreji Babišovi

Vážený pane Babiši, v rozhovoru pro časopis Týden jste uvedl, že po příštích sněmovních volbách budete „vyjednávat se všemi“. „Proč bychom měli komunisty ignorovat? Jaký je k tomu důvod?“ ptáte se, a tak mi dovolte, abych Vám na tyto otázky nabídl odpověď.

Zodpovědný politik by (nejen české) komunisty měl ignorovat, protože nesou vinu za čtyřicet let morální devastace (nejen české) společnosti, kdy vláda práva byla selektivní a byla podřízena zájmu totalitní moci.

Více než čtyřicet let byla v naší zemi potlačována základní lidská práva, včetně práva na život. Komunistická justice poslala statisíce československých občanů do vězení jen proto, že tito lidé měli jiný názor, jinou víru, nebo proto, že si prostě chtěli užívat volnost pohybu. Z politických důvodů bylo v Československu odsouzeno kolem čtvrt milionu lidí, stovky Čechoslováků byly popraveny, zastřeleny na hranicích, tisíce zemřeli v komunistických koncentračních táborech, dolech a věznicích. Milionům občanů bylo dostupné selektivní vzdělání s pokřiveným historickým a odborným výkladem.

Komunisty je třeba neustále volat k zodpovědnosti, protože se dopustili zločinů. Proto je, vážený pane Babiši, nutné, aby je demokratické strany a demokratičtí politici ignorovali. Stejně tak jako je nutné si připomínat, že tábor v Letech byl koncentrační tábor, kde se vraždili lidé či byli k vraždám deportováni.

Jiří Šesták

O autorovi

Jiří Šesták
Jiří Šesták

Funkce: senátor pro Budějovicko a Třeboňsko, místopředseda Senátu Parlamentu České republiky
Povolání: herec, ředitel Jihočeského divadla (2004 - 2014), vysokoškolský pedagog


Více informací o autorovi »
Všechny články autora »