Články

Odvolání jednatele Lesů a rybníků je hanebnost. Komu poslouží?

Rada města (ANO, ČSSD, ODS, KDU-ČSL) na svém pondělním jednání odvolala Josefa Schoře z funkce jednatele městské společnosti Lesy a rybníky města Českých Budějovic s.r.o. (LARM). Lesního inženýra Josefa Schoře, který byl úspěšným jednatelem LARM od roku 2000, mají na základě včerejšího usnesení radních (1635/2015) nahradit hned dva noví jednatelé. Jedním z nich je marketingový poradce Daniel Hovorka, člen hnutí ANO.

Považujeme za mimořádně neslušné, že radní Josefa Schoře odvolali, aniž by ho na jednání rady města (a současně valné hromady LARM) vůbec pozvali a důvod jeho odvolání mu sdělili osobně.

Zároveň českobudějovickou veřejnost upozorňujeme, že podle našeho názoru hrozí mimořádná škoda na historickém majetku našeho města. LARM totiž mimo jiné hospodaří na pozemcích, které byly městu vyměřeny při jeho založení. (Více informací o tzv. městském velkostatku nabízí elektronická Encyklopedie Českých Budějovic.)

Skutečným důvodem pro změnu jednatele LARM je zřejmě opětovný pokus o ovládnutí společnosti a její následný prodej nebo dlouhodobý pronájem jí spravovaného majetku. Totožná myšlenka se totiž na českobudějovické radnici objevila již ve volebním období 2006 až 2010, kdy s ní přišli zástupci jihočeské ODS Pavel Dlouhý a Martin Kuba (2007 až 2009 člen dozorčí rady LARM).

Hlavním zájemcem o pronájem LARM přitom měly být společnosti Lesy Hluboká nad Vltavou, ovládaná tehdy z Britských Panenských ostrovů, respektive Rybářství Třeboň Hld. V orgánech obou společností působil (Hluboká) respektive působí (Třeboň) Pavel Dlouhý.

V téže době se také v kanceláři českobudějovického primátora objevil doporučovaný kandidát na místo nového jednatele LARM, který by cestu k prodeji společnosti respektive pronájmu majetku připravil. Byl jím Daniel Hovorka.

Hnutí ANO se o zapojení svých členů do výkonného vedení LARM pokusilo již v lednu 2015, kdy požadovalo odvolání Josefa Schoře a na jeho místo chtělo prosadit Daniela Hovorku. Protože tento návrh zbytek tehdejší koalice (HOPB, TOP 09 a KDU-ČSL) zásadně odmítl, přišli zástupci ANO s návrhem na společné „dvojjednatelství“ Josefa Schoře a Daniela Hovorky. Ani s tím však představitelé ANO nepochodili, a tak navrhli odvolání Josefa Schoře a dočasné jmenování ‚krizového manažera‘, kterým měl být další člen ANO Pavel Matoušek (v červenci 2015 byl z ANO vyloučen). Zástupci koalice se nakonec dohodli na provedení hloubkové kontroly hospodaření LARM, která přinesla jednoznačný důkaz o svědomitém vedení městské společnosti.

Vzhledem k novému složení radniční koalice (ANO, ČSSD, ODS a KDU-ČSL) již změně ve vedení Lesů a rybníků nestálo nic v cestě. Do čela této tradiční městské společnosti míří Daniel Hovorka, někdejší zaměstnanec Krajského úřadu Jihočeského kraje, „odkud za nejasných okolností zmizel“, neúspěšný kandidát na post ředitele Alšovy jihočeské galerie či písecké Sladovny. Člověk, který jako předseda kulturní komise na jaře 2015 vědomě lhal na jednání rady města o hlasování  ve věci poskytnutí dotací na podporu kultury. Jeho jedinou kvalifikací pro post jednatele společnosti Lesy a rybníky je členství v hnutí ANO.

Dosazením Martina Kuby do dozorčí rady městské teplárny a jmenováním Daniela Hovorky do funkce jednatele LARM rada města konečně odhalila skutečné důvody, které stály za letní změnou radniční koalice v Českých Budějovicích.

Hnutí ANO před komunálními volbami 2014 na billboardech v celé České republice slibovalo, že z radnic vymete korupci a klientelismus. V lednu 2015 sice primátor Jiří Svoboda (ANO) s úsměvem uvedl, že „reklama je reklama, předvolební sliby jsou předvolební sliby“. Z toho, jak politikům ANO chutná moc a zcela vědomě pomáhají při obnově klientelistických vazeb na jihu Čech, však jednoho pořádně mrazí.

Ivo Moravec, předseda klubu zastupitelů HOPB
Jiří Šesták, senátor Parlamentu České republiky
Juraj Thoma, primátor Českých Budějovic v letech 2006 až 2014
František Vácha, poslanec Parlamentu České republiky

larm