Články

Odstavce s Moravcem: uplynulý týden v médiích /38

Zprávy z minulého týdne, kdy by se měly zdobit prameny a studny, protože byl letní slunovrat, komentuje předseda Občanů pro Budějovice Ivo Moravec.

Týden 18.6. – 22.6. 2018

Sociální demokraté se rozhodli. Vstupují do vlády. Zatím ale ještě vládu nemáme. Uvidíme, jak dopadne spor o Pocheho, případně další tahanice. Jan Štětka napsal: „ČSSD si vybrala vládu s Babišem. Bude mít žebráckou hůl outsidera.“

Náhlá a nečekaná změna se objevila u projektu stavby velké obchodní a výrobní zóny u Hrdějovic severně od Českých Budějovic. Investor, za kterým je nizozemská společnost CTP Invest, požádal krajský úřad o předčasné ukončení řízení posuzování vlivu na životní prostředí. Přípravu stavby tím vlastně zastavil. Investor zřejmě nepředpokládal tak tuhý odpor. Proti výstavbě devíti hal na ploše skoro 16 hektarů se postavili obyvatelé i vedení okolních obcí. Je vidět, že má smysl se hlasitě ozvat.

Další personální změna učiněná vládou v demisi. Dosavadní ředitel Výstaviště České Budějovice Leoš Kutner po dvou letech skončil ve funkci. Novým ředitelem je pan Mojmír Severin. Areál výstaviště je významným zeleným ostrovem uvnitř stotisícového města. Jeho potenciál je dosud nevyužit. Přeji si, aby nový ředitel vizi uveřejněnou v poslední dostupné výroční zprávě společnosti neměnil a držel se jí. Zde je:
VÝSTAVNÍ AREÁL JAKO VOLNOČASOVÝ PARK
Sami sebe jsme vyzvali ke splnění nelehké představy. Celých 25ha výstavního areálu se 2 vodními plochami chceme proměnit v odpočinkovou zónu, v relax park pro děti i dospělé se širokým sportovním a kulturním využitím. Představujeme si, že u nás budou obyvatelé Českých Budějovic trávit svůj volný čas, jezdit na kolečkových bruslích, běhat, číst si noviny na lavičce s kávou v ruce a sledovat cvičící skupinku jogínů na nedaleké trávě. A to by byl jen začátek. Za samozřejmé považujeme zpevnění klíčových cest a stezek, kultivaci zeleně, vybudování fresh stanic s horkou kávou, domácími limonádami, slušnou gastronomií, myslíme na slunečníkové rezervace s lehátky pro odpočinek, pískoviště, dětské hřiště, pohráváme si i s myšlenkou adrenalinového parku. Horlivých představ máme mnoho a jejich splnění je pro nás skutečná výzva. V následujících třech letech jsme se jí ale svědomitě a s velkým elánem rozhodli zabývat.

Dle plánů by se již brzy měla začít bourat sportovní hala. Už o prázdninách. A na podzim stavět, aby od podzimu roku 2019 mohla začít sloužit. V pátek 22. června se otevíraly obálky a tak už by měly být známy výše nabídek. Nová víceúčelová sportovní hala podle vedení radnice by měla stát 312 milionů korun. Zajímalo by mě, co se stane a jaký bude další postup, když budou nabídky třeba o 100 milionů i více korun vyšší.

Jako by se se sousedskými slavnostmi v poslední době v Budějovicích roztrhl pytel. Minulý týden jsme mohli navštívit hned dvě: Plachanda Open a Nová nově. Velmi mne to těší. Program tvoří obyvatelé místa a společně sdílejí veřejný prostor. Díky tomu si uvědomí i jeho skutečnou hodnotu a více se o věci kolem sebe zajímají. Lidé se poznají a ke svému údivu zjistí, kolik zajímavých lidí kolem nich žije a co všechno umí. Sousedské slavnosti významně přispívají ke kultivaci vztahů mezi obyvateli města. Naučí nás spolupracovat a méně se zbytečně hádat. Takovou sousedskou slavností byla i Květinová slavnost, kterou se žáci školy v Dukelské rozloučili se školním rokem.

Koncem minulého týdne se v ulicích Krajinská a Hroznová konal Hudební fest Masné krámy 2018. To už ryze sousedská slavnost není a myslím, že by se pořadatelé nad formátem festu měli do budoucna zamyslet. Pokud se nevzdají hudební produkce do pozdních nočních hodin, měli by zcela vážně přemýšlet o jiném místě konání akce. Toť můj osobní názor.

Za 125 milionů korun se budou nejen odbahňovat dva z Vrbenských rybníků – Domin a Bažina. V plánu jsou prý i odpočinkové zóny s lavičkami a třeba i nějaký ten herní prvek pro děti. Doufám, že u toho bude i nějaký krajinář, aby to nebylo jen o odvezení bahna.

Nakonec další aforismus Pavla Kosorina: Je jasné, že všechno půjde podle plánu – jenom se neví, podle kterého.

O autorovi

Ivo Moravec