Představení hnutí

Občané pro Budějovice (HOPB) jsou politické hnutí, které vzniklo v létě 2010 a jasně se vymezilo proti kmotrovským praktikám v českobudějovické komunální politice, jejichž vyvrcholením bylo odvolání primátora Juraje Thomy, který si jako nejvyšší představitel statutárního města, pověřený občany, „dovolil“ neposlouchat příkazy odkudsi od Huberta.

Na vzniku hnutí se podílely tři občanské proudy – bývalí členové ODS z okolí Juraje Thomy, známé, ale dosud politicky neangažované osobnosti veřejného života a poté řada dalších nadšenců podporovatelů, kteří se rozhodli do politiky vstoupit a s neúnosnou situací v Českých Budějovicích něco udělat. Hnutí tak voličům nabídlo jak zkušené politiky, tak lidi zcela nové, vzdálené zaběhlé radniční rutině a s neotřelými nápady.

Na podzim 2010 Občané pro Budějovice zvítězili ve volbách do městského zastupitelstva a Juraj Thoma se znovu stal primátorem v koalici HOPB-ČSSD-TOP 09. V zastupitelstvu 2010 – 2014 měli Občané pro Budějovice 15 zastupitelů (z celkem 45) a čtyři radní (z celkem 11). Uvolněné pozice v radě města zastávali primátor Juraj Thoma a náměstkyně primátora Ivana Popelová.

V roce 2012 hnutí Občané pro Budějovice navázalo spolupráci s celokrajským hnutím vzniklým na podobných principech – Jihočechy 2012. V krajských volbách získala kandidátka Jihočechů 2012 celkem 9 mandátů (z 55), z toho 2 byli nominanty HOPB.

Rovněž od roku 2012 hnutí Občané pro Budějovice promlouvá do celostátní politiky prostřednictvím senátora Jiřího Šestáka a od roku 2013 prostřednictvím poslance Františka Váchy (svůj mandát obhájil i v roce 2017).

V komunálních volbách 2014 získali Občané pro Budějovice třetí nejvyšší podporu a 8 zastupitelů. Od listopadu 2014 do září 2015 bylo HOPB spolu s ANO, KDU-ČSL a TOP 09 členem radniční koalice. Od září 2015 jsou Občané pro Budějovice v opozici.

Pro krajské volby 2016 vytvořilo HOPB společnou kandidátku s hnutím Starostové a nezávislí a TOP 09 nazvanou PRO JIŽNÍ ČECHY. Naše hnutí na hejtmanství zastupuje Ivo Moravec, který je od dubna 2017 neuvolněným členem rady Jihočeského kraje

Základními hesly Občanů pro Budějovice jsou SLUŠNOST, POCTIVOST a OTEVŘENOST. Jejich dodržováním začínáme u sebe, od počátku našeho hnutí zveřejňujeme, z jakých zdrojů financujeme svou činnost. Blíže v sekci Hospodaření.

2015_HOPB_radnicni-ples

Nikdy neztrácíme smysl pro humor a dobrou náladu. Aneb Občané pro Budějovice na Radničním plesu 2015. 😉