OSOBY

Mgr. Lukáš Bajt

31 let, člen rady HOPB, člen dopravního výboru Jihočeského kraje, městský cyklokoordinátor
Povolání: obchodní a projektový manažer
Politická příslušnost: HOPB
Bydliště: České Budějovice

Od narození žije v Českých Budějovicích, kde absolvoval České reálné gymnázium a následně i obor Geografie ve veřejné správě na Pedagogické fakultě Jihočeské univerzity. Navazující magisterské studium absolvoval na Přírodovědecké fakultě UK v Praze, kde studoval obor Sociální geografie a regionální rozvoj. Svou magisterskou práci věnoval rozvoji a potenciálu cyklistické dopravy v Českých Budějovicích. V rámci magisterského oboru strávil jeden semestr na Univerzitě v Turku ve Finsku.

Pracuje jako obchodní a projektový manažer v českobudějovické IT firmě a taktéž na částečný úvazek pro Magistrát města České Budějovice jako cyklokoordinátor.

V roce 2014 byl u založení spolku CykloBudějovice, který se zabývá městskou cyklistikou a snaží se o její podporu a rozvoj v Českých Budějovicích. Od roku 2014 ve spolupráci s Ing. Ivo Moravcem a dalšími budějovickými spolky vznikla „cykloskupina“, která řeší na městě aktuální cyklistická témata a problémy. Za spolek CykloBudějovice taktéž pořádá v Českých Budějovicích každý rok kampaň Do práce na kole.

Ve volném čase se věnuje sportu (zejména cyklistice, plavání, florbalu a triatlonu), cestování, (cyklo)turistice, četbě a teraristice.

„Proč jsem se začal zabývat politikou? Protože si myslím, že Budějovice mají velký potenciál být moderním evropským městem, kde lidé rádi tráví volný čas, kde kvete kulturní, sportovní a spolkový život a lidé jsou na své město náležitě hrdí. Prvním krůčkem bylo založení spolku CykloBudějovice a během těch let jsem se začal zajímat i o jiná témata než cyklodopravu. Potkal jsem mnoho zajímavých lidí, kteří mi dali nový pohled na věc. Druhým důvodem je cestování a poznávání. Protože dokud člověk nevidí, jak může vypadat veřejný prostor a městský život jinak, tak nemá srovnání a představu, kam se může jeho okolí a samotné město posunout. Budějovice jsou krásné historické město, které díky své poloze, dvěma řekám a lidem, kteří tu bydlí, mají opravdu potenciál být městem, kde by chtěl žít každý. Pojďme tedy do toho a neřešme jen, kdy se postaví dálnice a kde budeme parkovat svá auta.“

Články

Lukáš Bajt
Lukáš Bajt
Všechny články autora »