OSOBY

Mgr. Juraj Thoma

52 let, zastupitel města České Budějovice, primátor města České Budějovice (2006 - 2014), předseda HOPB (2010 - 2015)
Povolání: archeolog
Politická příslušnost: HOPB
Bydliště: České Budějovice

V letech 1987 – 1992 vystudoval archeologii na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Poté nastoupil jako odborný pracovník – archeolog do Památkového ústavu v Českých Budějovicích a od roku 1995 působil v Jihočeském muzeu v Českých Budějovicích.

V roce 2002 se stal prvním náměstkem primátora a v roce 2006 primátorem města České Budějovice (za ODS). Jako primátor provedl především rozsáhlou reorganizaci, očištění a oživení městské policie, která do té doby byla dlouhá léta degradována na neefektivní sbor „botičkářů“. Významnou měrou se zasadil o dokončení projektů páteřních dopravních staveb (D3, propojení okruhů, zanádražní komunikace, spojení M. Horákové-Strakonická).

Z funkce primátora ho však 17. června 2010 vlastní strana sesadila ve spojení s lidovci a opozičními sociálními demokraty a komunisty, aby ho „potrestala“ za odvolání tajemníka magistrátu Zdeňka Řeřábka, chráněnce „rodiny“, která si ODS v posledních letech zprivatizovala. Na protest proti současným praktikám jihočeské ODS vstoupil do nového hnutí Občané pro Budějovice, které si ho zvolilo za svého předsedu i lídra kandidátky.

Občané pro Budějovice na podzim roku 2010 zvítězili v komunálních volbách a Juraj Thoma se opět stal primátorem. Ve volbách 2014 opět vedl kandidátku Občanů pro Budějovice a byl zvolen zastupitelem, ale v průběhu rámci následných koaličních povolebních jednání se rozhodl neusilovat o místo v radě města. 17. srpna 2015 Juraj Thoma rezignoval na post předsedy HOPB.

Jako archeolog se kromě výzkumů podílel také na ojedinělé publikaci prezentující naše město – Encyklopedii Českých Budějovic (1998; 2005).

Juraj Thoma je ženatý, manželka Zuzana pracuje jako archeolog v Jihočeském muzeu v Českých Budějovicích.