OSOBY

Mgr. Jan Kubeš

45 let, místopředseda HOPB, člen kulturní komise rady města, člen komise pro kulturu a cestovní ruch Jihočeského kraje
Povolání: zástupce ředitele střední školy, hudebník
Politická příslušnost: HOPB
Bydliště: České Budějovice

Absolvent Gymnázia v České ulici, kam se rád vrací coby člen poroty recitačních soutěží. V roce 2000 promoval na Pedagogické fakultě Jihočeské univerzity obor český jazyk – dějepis. Od té doby doposud vyučuje český jazyk a literaturu na střední škole.

V dětském věku se věnoval sportu; lehké atletice, potom fotbalu. Na gymnáziu cele převážil zájem o hudbu a dnes  se počet kapel, jejichž byl nebo je členem, pohybuje okolo dvaceti. Již na gymnáziu hrál s pianistou Jakubem Šafrem a v roce 1996 tato dvojice společně s Martinem Voříškem založila dnes již témeř legendární hudební uskupení Swing Trio Avalon. Koncerty této trojice, která spolu hraje více než dvě desetiletí, mohou posluchači pravidelně navštěvovat v Kabaretu U Váňů.

Kubes_biciK dalším hudebním projektům, kterých byl nebo stále je Jan Kubeš členem a které se váží k žánru tradičního jazzu a swingu, patří Shaffers Riffers Jakuba Šafra, Pražský swingový orchestr Jana Matouška a pražský orchestr Harlemania, se kterým Jan Kubeš v roce 2014 měl čest vystupovat v programu MHF Pražské jaro. Na podzim 2012 hostoval v orchestru Melody Makers Ondřeje Havelky a podílel se rovněž na vzniku CD Perly swingu zmiňovaného orchestru. Se swingovými kapelami měl Jan Kubeš možnost vystupovat nejen doma, ale i v Rakousku, Německu, Polsku, na Slovensku, v Maďarsku, Belgii, Holandsku, Švýcarsku, na ambasádě ČR v Paříži nebo třeba v Colombu na Srí Lance.

Druhou tvář hudební dráhy Jana Kubeše tvoří skupiny, které mají blíže k rockové hudbě. Nejstarší je kapela Potrubí, která vznikla taktéž roku 1996 a hraje dosud. Jazz-rockovým uskupením s prvky alternativy je skupina ONI (dříve Blueset). Účinkování v dnes již také legendární kapele Smutný Karel vyústilo v roce 2012 ve vznik skupiny Mustang Bluesride. Bluesovou hudbu hrál rovněž v triu Jana Stehlíka a v letech 2001 – 2003 v triu Johna „Slima“ Houtbrakena.

Kubes_zimaOd roku 2012 spolupracuje rovněž s Jihočeským divadlem (hudební retrokomedie Škola základ života).

Jan Kubeš je ženatý, s manželkou Alicí mají dvě děti: syna Vincenta a dceru Violu.

 „Když se mi v květnu 2014 ozval Hynek Látal s nabídkou zapojit se, ani chvíli jsem se nerozmýšlel, neboť hnutí OBČANÉ PRO BUDĚJOVICE je pro mě jediné politické uskupení na komunální úrovni, jež pro jeho filozofii vzniku a fungování mohu osobně podpořit – a činím tak velice rád.“